نگاتوسکوپ چیست ؟

نگاتوسکوپ چیست ؟

در این مقاله از سایت لایت مِد قصد داریم که به بررسی کامل دستگاه نگاتوسکوپ ( نگاتوسکوپ چیست ؟ ) بپردازیم پس با همراه باشید .


در صنعت درمان و خدمات و تجهیزات پزشکی ، ارائه خدمات مناسب مستلزم تشخیص صحیح می باشد .لذا استفاده از تجهیزاتی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در تشخیص پزشکان کمک می کند امری اجتناب ناپذیر است . به همین دلیل شرکت های متعددی در زمینه ساخت این تجهیزات مشغول به فعالیت هستند . به علت حساسایت این رشته استفاده از کالای وارداتی، ارز بری زیادی برای کشور دارد .فلذا استفاده از کالای ایرانی و البته کیفیت مناسب منجربه ذخیره مالی و هم زمان توسعه صنعت داخلی خواهد شد .

نگاتوسکوپ  چیست ؟ (x-Ray Viewer )

نگاتوسکوپ وسیله ای است که با تولید نور در یک صفحه نور مورد نیاز جهت رویت فیلم های x-Ray و MB CT را فراهم می آورد. در این روش نور صفحه روشن، باید یکنواخت در سطح صفحه منتشر شود . چرا که وجود سایه و عدم یکنواختی نور می تواند تشخیص پزشک را با خطا همراه کند .

در گذشته نگاتوسکوپ با لامپ های فلورسنت ( CCFL) ساخته می شد . در این نوع نگاتوسکوپ ها نور به صورت کاملا یکنواخت در صفحه پخش نمی شود. فلذا از نظر تشخیص پزشکی مطلوب نیست  و از طرفی جهت یکنواخت سازی نور در این حالت نیاز به استفاده تعداد زیاد از لامپ های CCFL  در نگاتوسکوپ  می باشد .فاصله صفحه تا لامپ باید حداقل Cm15 باشد که دو عیب بزرگ به همراه دارد . اول آنکه بعلت تولید حرارت توسط لامپ ها و مصرف بالای انرژی بدنه دستگاه داغ شده و از لحاظ راندمان مصرف انرژی مطلوب نخواهد بود و دیگر اینکه دستگاه دارای شکل ابعاد بزرگی می شود که از لحاظ معماری در سیستم هتلینگ مراکز درمانی نقطه ضعف محسوب می شود. از طرفی عمرلامپ های CCFL به مار برده شده در نگاتوسکوپ نسبتا پایین بوده و در اثر تعداد دفعات سوییچینگ ( روشن و خاموش کردن ) بالا که برای دستگاه امری اجتناب ناپذیر است مقاومت خوبی ندارد و در زمان کوتاهی نیاز است این لامپ تعویض گردد . همچنین از لحاظ فنی کنترل شدت نور  در این نگاتوسکوپ ها هزینه نسبتا بالایی دارد ( هزینه ساخت مدارِ های ولتاژ قابل تغییر)

در نسل های جدیدتر نگاتوسکوپ از LED جهت روشن کردن صفحه استفاده می شود که نسبت به لامپ های CCFL دارای عمر بیشتر، مصرف کمتر، ارزان تر بودن هزینه کنترل کردن شدت نور می باشد.

مزایای نگاتوسکوپ LED  با سیستم نوردهی LGP

استفاده از LED  به عنوان تکنولوژی نو ظهور در صنعت برق و الکترونیک افق جدیدی در صنعت نور بوجود آورده است. به صورت اجمالی استفاده از LED نسبت به تکنولوژی فلورسنت و قبل از آن از مزایای زیر برخوردار است:

 • ذخیره سازی انرژی و کاهش مصرف برق

LED  بخاطر استفاده از تکنولوژی نیمه هادی ها در تولید نور ذاتا با استفاده از ولتاژ و جریان کمتری قادر به تولید نور می باشد.لذا استفاده از این فناوری مصرف انرژی برق را به صورت کاملا محسوس کاهش خواهد داد و در عصر امروز که افزایش راندمان کار و کاهش مصرف انرژی از فاکتور های استراتژیک در انتخاب کالا و خدمات است ، این امر بسیار حائز اهمیت می باشد.

 • فرمان پذیری و انعطاف بیشتر در مدارات الکترونیکی

    از آنجا که LED از خانواده نیمه هادی ها می باشد به راحتی برای کنترل کردن میزان شدت نور خروجی این المان   میتوان از مدارات الکترونیکی ساده تر نسبت به مدارات درایو فلوروسنت استفاده کرد . این امر کنترل ساده این قطعه را با کمترین هزینه را به راحتی ممکن می سازد .

 • وسیع تر بودن طیف نوری

تکنولوژی خط ساخت LED به گونه ای است که به راحتی و با پایین ترین هزینه ممکن می توان هر طیف از طول موج رنگی و دمای نوری را از این محصول در اختیار گرفت. این امر در کیفیت نور خروجی که در پزشکی حائز اهمیت می باشد کاملا قابل توجه می باشد .

 • سایز کوچک (SMD)

قابلیت ساخت LED در مقیاس SMD به راحتی استفاده کننده در بکارگیری این المان در کمترین فضاها یاری می دهد. این قابلیت امکان ساخت دستگاهایی با راندمان بالا در عین حال حجم کم را به طراحان می دهد.

استفاده از سیستم نوری LGP دارای مزایای زیر می باشد:

 • استفاده از LGP این امکان را میدهد که ضخامت دستگاه نگاتسکوپ به کمترین حد ممکن برسد (تقریبا ۱۰ میلیمتر) که این امر به کوچک شدن نگاتوسکوپ در حد قابل توجهی کمک می کند .
 • استفاده از LGP در نگاتوسکوپ باعث یک نواختی کامل در سطح نورانی می گردد که این امر در تشخیص پزشکی یک مزیت استراتژیک می باشد . داشتن صفحه نورانی با یک نواختی ثابت از همه نقاط صفحه امر تعیین کننده در تشخیص پزشک است .
 • استفاده از LGP در نگاتسکوپ باعث مقاوم بودن صفحه نور نسبت به ذره مستقیم می باشد .که این امر کمک کننده به مارک کردن فیلم های پزشکی روی دستگاه می باشد .همچنین این خاصیت امکان استفاده از دستگاه را در کاربری های دیگر می دهد.
 • استفاده از LGP اجازه ساخت دستگاه نگاتوسکوپ را به صورت ضد آب می دهد که این امر در استفاده از دستگاه در شرایط خاص بسیار کمک کننده می باشد .

معرفی نگاتوسکوپ لایت مِد LightMed Negatoscope

بصورت خلاصه می توان امکانات و مشخصات نگاتوسکوپ لایت مِد LightMed Negatoscope  را در زیر تشریح کرد .

 • استفاده از منبع نور SMD LED با دامنه حرارت کنترل شونده که باعث می شود بیشترین کیفیت نور با کمترین میزان مصرف انرژی و اتلاف حرارتی را در اختیار داشته باشیم .
 • استفاده از سیستم Light guide plate ) LED )که باعث می شود نور به صورت کاملا یکنواخت در تمام سطح نگاتوسکوپ ال ای دی لایت مِد پخش شود .
 • استفاده از مدار درایور (pwm) در نگاتوسکوپ ال ای دی لایت مِد که باعث مصرف کم دستگاه و افزایش عمر لامپ شود و به راحتی افزایش و کاهش شدت نور را در اختیار کاربر نگاتوسکوپ ال ای دی لایت مِد قرار دهد.
 • استفاده از میکرو کنترلرهای برنامه پذیر در نگاتوسکوپ ال ای دی لایت مِد که باعث اضافه کردن امکاناتی نظیر سنسور تشخیص فیلم ، حافظه شدت نور ، سیستم اتوماتیک خاموش شدن دستگاه در صورت عدم استفاده ،قابلیت اضافه کردن ریموت کنترل و …
 • ضخامت بسیار کم نگاتوسکوپ ال ای دی لایت مِد (۱۰mm ) که شکل ظاهری دستگاه را بسیار شکیل ،مدرن و متناسب با دکوراسیون امروزی مراکز درمانی می کند .
 • امکان ضد آب کردن دستگاه در مقابل شستشو (IP:63)
 • مقاوم بودن صفحه نگاتوسکوپ ال ای دی لایت مِد نسبت به ضربه مستقیم که باعث ماندگاری دستگاه و امکان مارک کردن فیلم روی دستگاه را به ما می دهد .
 • مصرف برق پایین نگاتوسکوپ ال ای دی لایت مِد و صرفه جویی در مصرف انرژی.
۱۳۹۶/۱۱/۲ ۱۴:۰۲:۵۳